4th International Scientific Conference on Brain Computer Interfaces 2022 Opole

Czwarta edycja międzynarodowej konferencji BCI

W dniach 17-18 października 2022 odbyła się długo oczekiwana czwarta edycja konferencji BCI (Brain Computer Interfaces – interfejs mózg komputer). O połączeniu mózg-komputer dyskutowali wybitni międzynarodowi specjaliści. Konferencja została podzielona na dwa dni, z czego 17 października odbywała się w języku polskim, natomiast 18 października był dniem w języku angielskim.

Jak informuje prof. Szczepan Paszkiel, organizator konferencji IC BCI Opole z Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, to czwarta edycja międzynarodowej konferencji naukowej na temat technologii interfejsów mózg-komputer, która powróciła po pandemicznej przerwie.


– To konferencja zapoczątkowana w 2014 roku, biorąc pod uwagę nowinki i trendy, jeżeli chodzi o nauki techniczne i medyczne jej tematyka jest nadal aktualna, to jest połączenie sztucznej inteligencji z medycyną w praktyce. Sztuczna inteligencja jest praktycznie wszędzie. Technologia ewaluuje, coraz więcej urządzeń tego typu powstaje, mają one za zadanie możliwość wspomagania osób, które mają problem z poruszaniem kończynami dolnymi lub górnymi. Za pomocą montowanych na głowie interfejsów jesteśmy w stanie przejąć wykonywanie pewnych czynności w oparciu o sygnały pobierane z powierzchni głowy, np. w domu z systemem inteligentnym można sterować roletami – objaśnia prof. Szczepan Paszkiel.


– To bardzo ważna konferencja, ponieważ widzimy jak rozwija się sztuczna inteligencja, medycyna. Połączenie jest bardzo istotne, ale nie wolno zapominać o etyce – podsumowuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Wiadomości uczelniane

https://wu.po.opole.pl/wiodacy-temat-przyszlosci-interfejs-mozg-komputer/
Link do artykułu wiadomości uczelnianych