Bioinżynierowie w Zabrzu!

Z inicjatywy członków Koła studenci Politechniki Opolskiej z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki udali się w czwartek 19.04 z wizytą do Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

Podczas spotkania uczestniczyliśmy w wykładach poświęconych pracowni sztucznego serca, bioinżynierii i biocybernetyki. Obejrzeliśmy film o funkcjonowaniu banku tkanek. Była to doskonała okazja do dyskusji o transplantologii.

zabrze26

Pojawiały się różne pytania świadczące o wysokim zainteresowaniu studentów tym tematem. Po części wykładowej przeszliśmy do praktyki. Na pozór proste czynności, które są codziennością dla chirurgów, okazywały się prawdziwym wyzwaniem. Do naszej dyspozycji był między innymi: robot medyczny sterowany przy pomocy specjalnego uchwytu podwieszonego na sprężynach czy laparoskopia 3D również sterowana sprężynami, w której należało zniszczyć kulkę pojawiającą się na sercu bez dotknięcia pacjenta, tak by go nie zabić. W dodatku laparoskopia, której zadaniem było sprawdzenie koordynacji i wzroku operatora, ponieważ urządzenie musiało dotknąć aktualnie zapalonej na tablicy diody, a liczyła się ilość zgaszonych przez studenta diod w czasie 30sek i jeszcze jedna rzecz związana z laparoskopią, gdzie do sprawdzenia była koordynacja ruchowa obu rąk operatora – liczyła się precyzja chwytania i układania w odpowiednim miejscu piłeczek i okręgów. Praktyka była dobrym uzupełnieniem prelekcji.

Wyjazd okazał się być świetną okazją do poszerzenia naszej wiedzy i zdolności praktycznych, a także do zarażenia bioinżynierią koleżanki i kolegów z innych kierunków naszego wydziału.zabrze1 zabrze2

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bdr

bdr

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bmd

bmd

bty

bty

zabrze18

zabrze20 zabrze21

zabrze19

Dodaj komentarz