Wizyta studyjna w Herbapol Wrocław

W poniedziałek (07.05) mieliśmy przyjemność gościć w wytwórni największego producenta leków ziołowych w Polsce. Herbapol Wrocław może poszczycić się połączeniem wieloletniej tradycji z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Zakład nr 1, ulokowany w centrum miasta – pośród wielu innych budynków, z zewnątrz nie wygląda jak zakład produkcji, w którym co dnia wytwarza się ogromne ilości farmaceutyków.

Swoją wizytę rozpoczęliśmy od magazynu surowców, gdzie przechowuje się i poddaje kwarantannie półprodukty, które są wykorzystywane przy produkcji leków i suplementów diety.

Następnie przeszliśmy do działu produkcji, gdzie z bliska mogliśmy się przyjrzeć wszystkim etapom wytwarzania tabletek i drażetek. W części fabrycznej obok bardzo nowoczesnych maszyn stały nieco starsze, ale wciąż spełniające swoje zadanie. Zapoznaliśmy się z dwiema różnymi metodami suszenia granulatów czy też automatami do formowania tabletek. Największą jednak uwagę przykuwało urządzenie do powlekania drażetek substancja cukrową, gdyż przywołuje na myśl betoniarkę wypełnioną lentylkami.

Ostatnim etapem była sekcja pakowania produktów. Proces jest tylko częściowo zautomatyzowany, gdyż gotowe opakowania produktu w duże kartony są pakowane przez ludzi.

Jesteśmy pod wrażeniem, że mimo tylu barier jak architektura czy logistyka transportowa, zakład czerpie z tradycji i nie zmienia swojej lokalizacji, z którą jest kojarzony od lat.

Serdecznie dziękujemy Wrocławskim Zakładom Zielarskim „Herbapol” za możliwość podpatrzenia ich pracy od środka.

herbapol wrocław

Wyjazd odbył się w ramach przedmiotu „Techniki wytwarzania wyrobów medycznych”, który prowadzi dr inż. Szczepan Paszkiel.

Dodaj komentarz