Inżynieria Biomedyczna w Nowej Odsłonie

Nowe przedmioty w planie studiów oraz szczególny nacisk na praktykę – tak prezentuje się inżynieria biomedyczna w nowej odsłonie.

– To połączenie medycyny z technologią. Zależało mi na takiej formie studiów, ponieważ chcę wspierać w swojej pracy zawodowej osoby niepełnosprawne. Sama przeżyłam wypadek samochodowy, więc rozumiem ich położenie, chciałabym pomóc osobom niepełnosprawnym usprawnić funkcjonowanie właśnie z medycznego punktu widzenia – mówi Karolina Nowak, studentka inżynierii biomedycznej. Właśnie kończy drugi rok studiów. – Nauczyłam się bardzo dużo, oferta kierunku spełniła moje oczekiwania. Bardzo podoba mi się to, że nauczanie jest kompleksowe, można zdobyć naprawdę szeroką wiedzę. To właśnie dzięki zajęciom podjęłam decyzję, że swoją przyszłość zawodową zwiążę z diagnostyką obrazową – dodaje Karolina Nowak.

Nowak_K_2021-05-19-9601-1024x683

Teraz oferta kierunku ma być jeszcze lepsza. – Ze względu na specyfikę kierunku uznano, że większa liczba zajęć praktycznych, w tym laboratoriów oraz projektów polepszy umiejętności studentów – tłumaczy dr inż. Szczepan Paszkiel z Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
Profil praktyczny kierunku oznacza m.in. półroczne praktyki w takich jednostkach jak: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, Szpital Wojewódzki w Opolu, Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Opolu czy Opolskie Centrum Onkologii.
Ale to nie wszystkie zmiany. Wprowadzono także nowe przedmioty do planu studiów jak m. in.: Dozymetria promieniowania jonizującego, Sieci komputerowe w rozwiązaniach medycznych, Planowanie leczenia w radioterapii, Tworzenie wniosków o dotacje, Szpitalne systemy informatyczne, co jeszcze bardziej wzbogaciło plan studiów.

Laboratorium-Neuroinformatyki_2016-03-08-5776-1024x731

– Dla przyszłych studentów Politechniki Opolskiej zainteresowanych wyborem swojej ścieżki zawodowej warto dodać, iż absolwent kierunku inżynieria biomedyczna posiada ogólną wiedzę w zakresie projektowania, integracji i eksploatacji nowoczesnych systemów diagnostycznych i terapeutycznych. Posiada także ogólną wiedzę w zakresie właściwości i budowy materiałów, z których można produkować urządzenia i elementy, mające bezpośredni kontakt z tkankami organizmu – wylicza dr inż. Szczepan Paszkiel.

– Studenci kierunku inżynieria biomedyczna, często już w trakcie studiów próbują łączyć pracę zawodową ze studiami. Rynek pracy szczególnie na Opolszczyźnie nie jest nasycony absolwentami niniejszego kierunku, co zauważyliśmy podczas rozmów z prezesami, dyrektorami jednostek medycznych naszego województwa. Często padały stwierdzenia, że nasi absolwenci są potrzebni – dodaje dr inż. Szczepan Paszkiel.
– Obecnie można to już zauważyć w praktyce, ponieważ część z naszych absolwentów, właśnie w ramach niniejszych jednostek medycznych na terenie Opolszczyzny znalazła swoje miejsce pracy. Także częste wizyty studyjne studentów kierunku IBM, w tym w fabrykach leków: HASCO-LEK oraz HERBAPOL Wrocław, sprzyjają odnalezieniu swojego miejsca na rynku pracy nie tylko w jednostkach medycznych – zauważa dr inż. Szczepan Paszkiel.