Wizyta studyjna młodych bioinżynierów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu

W czwartek, 15 marca studenci drugiego roku Inżynierii Biomedycznej udali się do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Witosa, w Opolu. Była to świetna okazja do zapoznania członków naszego Koła z pracą jednostki medycznej od strony technicznej, czyli zasadami funkcjonowania oraz obsługi urządzeń wykorzystywanych w tym szpitalu.  Podzieleni na mniejsze grupy studenci zostali oprowadzeni po: Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, Banku Krwi, szpitalnej sterylizatorni, Zakładzie Mikrobiologii, Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zobaczyli sprzęt, z którego korzystają w swojej pracy fizykoterapeuci.

Załącznik2

Każdą z odwiedzonych pracowni mogliśmy zobaczyć zarówno „od strony pacjenta”, jak i „od kulis”. Odwiedziliśmy miejsca, do których zazwyczaj nie ma dostępu np. przez skażenie biologiczne czy wymaganą dużą sterylność. Oprowadzający nas personel (zwykle kierownik lub zastępca danego zakładu) z prawdziwą pasją i radością opowiadał o działaniu swojej podjednostki, przedstawiał wszystkie dostępne w niej urządzenia oraz tłumaczył zadania i procesy, które sprzęt ten wykonuje. Ułatwiło nam to poznanie naszej (mamy nadzieję) przyszłej pracy. Zrozumieliśmy również, jak wiele wysiłku potrzeba, aby szpital mógł poprawnie funkcjonować (większość pracowni i urządzeń działa całodobowo).

załącznik3

załącznik4

Podczas tej wizyty każdy ze studentów mógł odnaleźć w szpitalu coś, co go bardziej interesuje – dla jednych jest to precyzja badań biochemicznych i analiza krwi, dla innych niezwykłe możliwości nowoczesnych badań obrazowania. Wszystkim osobom, które nam to umożliwiły serdecznie dziękujemy.

załącznik1

Wizyta odbyła się w ramach przedmiotu „Techniki wytwarzania wyrobów medycznych”, który prowadzi dr inż. Szczepan Paszkiel.

Dodaj komentarz